Výroba samolepicích etiket je dnes velký byznys

25.02.2020

Umíte si představit, že byste lepili každou etiketu na výrobek ručně, zvlášť, a lepidlem? Že ne? My taky ne. Ovšem právě tak kdysi vypadala výroba etiket. Ani náznak po automatizované velkovýrobě, kde stačí naťukat do počítače data a tiskací stroj vychrlí archy s tisíci etiketami nejrůznějších druhů, rozměrů a barev.

Samolepící etikety
Samolepící etikety

Výroba etiket začala pradávno

Za jejich objevení prakticky vděčíme lékárníkům. Ti jako prví přišli na to, že označovat léky je nejen bezpečné, ale také přehledné a nevyhnutelné pro rychlou orientaci při správném a rychlém prodeji medikamentů. V 17. století, kdy tito moudří muži objevili kouzlo etiket, ale jejich výroba nebyla zdaleka tak sofistikovaná jako dnes.

Vystačit si museli se strojem na ruční výrobu papíru, popisky dělali svépomocí, stejně jako nanášení na lahvičky s léky, které jednoduše museli opatřit lepidlem. Časově i manuálně byla výroba etiket velice náročná, proto se objevovaly spíše výjimečné než obvykle.

Výroba samolepicích etiket

Samolepicí etikety byly zbožím, které přišlo až o poznání později. Ještě předtím, zhruba v 18. století, se etikety dostaly do popředí díky objevení stroje na výrobu papíru a kamenotisku. Obchodníci a výrobci začali ve velkém využívat potenciál tohoto marketingového nástroje a útočili na své zákazníky zajímavými a poutavými potisky, součástí kterých se stal v sedmdesátých letech čárový kód. Výroba samolepicích etiket nabrala spád v roce 1935, kdy přišla na svět v USA vůbec první samolepicí etiketa. Od té doby se staly součástí všech produktů i díky tomu, že je bylo možné použít na jakýkoliv materiál.

Samolepicí etikety dnes

Dnes je výroba etiket úplně o něčem jiném, než tomu bylo kdysi. Vše obstarávají počítačová data, která schroustá počítač, následně vyšle povel do tiskacího stroje a ten se postará o zbytek. Tiskárna dodá samolepící etikety buď v archu, nebo na kotoučích, a to vše v podstatě za několik málo minut výrobního procesu.

Třeba Plzeň je známá tiskárnou, která se na etikety specializuje. A mají v ní napilno, protože tisk etiket není nijak finančně náročný.