Výroba plastů má bohatou a překvapivě dlouhou historii

16.06.2020

Plast neboli umělá hmota je součástí moderního života již desítky let. Potkáváme se s ní téměř u všeho, co běžně používáme. A dokonce i tam, kde na první pohled není vidět. A nejspíš tomu ještě dlouho bude stejně, navzdory tomu, že se na plasty obecně vzhledem k životnímu prostředí škaredě zahlíží. Tady je ovšem nutno podotknout, že proces výroby plastových komponentů prošel značnou inovací.

Výroba plastů
Výroba plastů

Historie stará přes sto let

Pokud byste tipovali, že výroba plastů patří k novodobějším záležitostem, šeredně byste se spletli. Je stará stejně jako objevení Viktoriiných vodopádů v Jižní Africe skotským cestovatelem Davidem Livingstonem v roce 1855. Ve tomtéž roce vynalezl Angličan Alexandr Parkes první plast, kterému se říkalo parkesin neboli umělá slonovina, což byl chemický nitrát celulózy. Prvním čistě syntetickým plastem pak byl bakelit. Největší boom zaznamenaly plasty po druhé světové válce, kdy se staly levnou alternativou materiálů jako dřevo, ocel či sklo.

Ochrana životního prostředí a plasty

Již několik let se na plasty upírají oči kritiků v souvislosti s dlouholetou rozložitelností a celkovou zátěží na životní prostředí. Na tuto kritiku výrobci plastů reflektují změnou výrobních receptur, z kterých definitivně odstranili valnou část škodlivých ingrediencí. Nenajdete v nich těžké kovy, olovo, kadmium, freony, silikon, halogeny ani další látky s nechvalnými vlastnostmi. Výrobci ovšem i bez nich dokážou zachovat prvotřídní kvalitu svých výrobků, ať už se jedná o plastové tyče, desky či další produkty.

Pravidelné ověřování kvality

Aby zákazníci nebyli na pochybách o kvalitě výrobků, podstupují polotovary pravidelné laboratorní kvalitativní zkoušky. Na jejich základě jsou následně certifikované, případně opatřené osvědčením o zkoušce, což je pro odběratele ta nejvyšší záruka kvality, na které si výrobce plastových polotovarů Mepla s.r.o. dává záležet.

Stejně tak o své zákazníky pečují i co do logistiky. Své zboží drží v takových skladových lokalitách, aby dodací lhůty byly co nejkratší.