Vybavení školek a jeslí vypovídá o jejich kvalitě. Jak vybrat tu nejlepší školku?

25.02.2021

Důraz na předškolní vzdělávání by se rozhodně neměl podceňovat. Mnozí rodiče si totiž myslí, že dítě se veškeré potřebné dovednosti naučí až na základní škole, takže vlastně není nutné, aby navštěvovalo mateřskou školku. To v žádném případě není pravda. Vzdělávání malých dětí začíná právě ve školce, kde se děti učí základním dovednostem - uklízet, chovat se slušně a v případě předškolních dětí se učí i počítat.

Vybavení školek a jeslí
Vybavení školek a jeslí

Jak tedy vybrat dobrou školku?

Každý rodič chce svému potomkovi zajistit nejlepší možné předškolní vzdělání. Bohužel mateřských škol je v České republice velmi málo, a proto bývá obtížně do nich dítě umístit. Při výběru školky tak dbejte nejenom na její obsazenost a dostupnost, ale i na hračky nebo nábytek. Vybavení školek a jeslí je nejlepší hodnotit během osobní návštěvy. Jako rodič musíte školce věřit, a právě v rámci prohlídky školky zjistíte, zda je její prostředí přátelské a zda vůbec chcete, aby dítě navštěvovalo tuto mateřinku.

Nemůžete si mezi školkami vybrat?

Pokud se ani po osobní návštěvě školky nedokážete rozhodnout, zda se vám líbí, či ne, pak je čas poohlédnout se po zkušenostech jiných rodičů. Zeptejte se přátel nebo sousedů, zda nemají s danou školkou osobní zkušenost. Zamiřte i na internetové diskuse nebo přímo webové stránky mateřinky, kde rodiče velmi často píší své pozitivní, ale i negativní reference, ať už na vybavení nebo na učitelky.

Chcete provoz školky podpořit?

Může se stát, že se vám konkrétní školka natolik zalíbí, že chcete určitým způsobem podpořit její provoz. Prodáváte nebo hledáte vybavení? Postýlky, nádobí, hračky, nábytek nemusíte vyhazovat. Pokud jsou v dobrém stavu, můžete se domluvit s majitelkou školky na jejich darování, případně odkupu.

Předškolní vzdělávání u svého syna nebo dcery určitě nepodceňujte. Dejte je do nejlepší dostupné mateřské školky, kde se bude dítě cítit dobře a kde si užije mnoho zábavy s novými kamarády.