Tříkomorové septiky: Vybírejte ze septiků dvouplášťových, samonosných a k obetonování

07.02.2022

Podzemní plastové tříkomorové septiky nabízí ideální řešení pro skladování odpadní a užitkové vody. Oproti jímkám jsou výhodnější, nepotřebují tak častou údržbu a nabízí dlouhou životnost. Vybírat přitom můžete hned z několika typů.

Dvouplášťový septik

Dvouplášťové tříkomorové septiky jsou určeny k usazování do měkkého betonu. Nadále jsou ukotveny plastovými výztuhami s protaženými ocelovými pruty. O statiku se postará vybetonované mezipláští, které je po celém obvodu vyztuženo ocelovými dráty. Díky přebetonování se zvyšuje odolnost vůči tlaku zeminy. Tento typ septiku se hodí pro usazení do míst se známkami spodní vody či v lokalitě s jílovitým nebo písčitým podložím. Výběr vhodného typu septiku je velmi důležitý, jinak by mohlo dojít k jeho vyplavání či znehodnocení.

Samonosný septik

Druhým typem jsou samonosné septiky. Ty jsou určeny k obsypu zeminou. Instalace je tak vhodná do míst, kde nejsou patrné známky spodní vody či těžké jílovité zeminy. Hodí se pro místa s lehkou zeminou s obsahem kamenů a drobnějších kamínků. Není však dobré umístit tento typ do blízkoti pojezdových cest či vsakovacích nádrží. Ty by totiž mohly případně septik poškodit. Hlavní výhodou samonosného septiku je jeho jednoduchá a rychlá instalace.

Septik k obetonování

Tříkomorový septik může být přizpůsoben také k obetonování. To zajišťuje statiku, hodí se tak i do míst s vyšším statickým zatížením, do skalnatého či jílovito-písčitého podloží. Vyskytovat se nesmí ani spodní voda. Instalace tohoto septiku není doporučována v blízkosti vsakovacích nádrží, jelikož by vlivem zasakované vody mohlo dojít k jeho poškození.

Typů septiků je celá řada, snadno tak zvládnete najít ten pravý pro vybrané podmínky. Zvolit ty správné parametry je velmi důležité.