Tlaková nádoba: Jednoduchý způsob, jak zvýšit účinnost vzduchového kompresoru

10.01.2023

Vzduchový kompresor je využíván v mnoha různých oblastech. Mnohdy se přitom neobejde bez tlakové nádoby. Ta totiž dokáže zlepšit efektivitu a spolehlivost pro perfektní výkon. Vybírat přitom můžete z různých variant vzdušníků.

Tlaková nádoba

Ke vzduchovému kompresoru je vhodné pořídit tlakovou nádobu, zejména v případě, kdy kompresor musí čelit nárazově vyšším spotřebám vzduchu. Vzdušník totiž slouží jako zásobník média, dokáže proto vyrovnat kolísání a pulzování tlaku. Při výběru je dobré zaměřit se na několik aspektů. Jedním z těch základních je přitom samotné provedení - stojatá či ležatá tlaková nádoba. Liší se zejména tím, kolik místa zaberou. Stojatá varianta je tedy vhodnější do menších prostorů, abyste ušetřili místo.

Příslušenství a armatury

Každý vzdušník je vybaven otvory pro různé armatury. Můžete si přitom vybrat, zda pořídíte samostatnou tlakovou nádobu, či zvolíte variantu včetně příslušenství a pojistných armatur. Mezi používané přípojky patří pojistný ventil pro odpouštění vzduchu, tlakoměr a kulového kohouty na přívodu a odvodu a kulový kohout pro odkalení. V neposlední řadě můžete vybírat také dle certifikace, mezi často nabízené patří SPVD a PED.

Tlakové nádoby

Velmi důležitým parametrem každé tlakové nádoby je povrchová úprava. Pokud hledáte základ, který dobře poslouží, nabízí se RAL barvy. O něco lepší volbou je pak práškové lakování. Nejkvalitnější povrchovou úpravou je pozinkování. V některých náročných oborech je třeba věnovat pozornost také vnitřní úpravě nádoby. Proto jsou nabízeny varianty s vnitřním hliníkovým lakování či elektrickým vyhlazováním.

Díky různým možnostem a provedení si ze široké nabídky můžete vybrat tlakovou nádobu, která zcela vyhoví vašim potřebám a dosáhnete tak nejlepšího výkonu kompresoru.