Termická analýza aneb jak probíhá komplexní analýza vzorků?

25.11.2020

Potřeba analyzovat termodynamické vlastnosti některých materiálů je v dnešní době obrovská. I když vědci přicházejí se stále novými a novými látkami, je potřeba jejich vlastnosti komplexně otestovat na sofistikovaných přístrojích za pomoci termické analýzy. A o co jde? Termická analýza je soubor metod, při nichž je v definovaném prostřední sledována určitá vlastnost konkrétního vzorku v závislosti na měnící se teplotě.

Termická analýza
Termická analýza

Jak jsou vzorky analyzovány?

Veškeré vzorky jsou uloženy do speciálních kelímků, nebo chcete-li pánviček, které jsou přesně uzpůsobeny k provedení termické analýzy. Termická analýza metodou DSC - diferenční skenovací kalometrie dokáže analyzovat až 18 vzorků najednou, což značně urychluje měření. Veškeré kelímky jsou pravidelně testovány, aby byla zajištěna jejich nezávadnost, protože v opačném případě by mohlo dojít k ovlivnění měření.

Od koho jsou kelímky odebírány?

Nákup originálních kelímků je neuvěřitelně drahý, takže existuje tendence používat vysoce kvalitní neoriginální kelímky po celé České republice. O jejich kvalitu nemusíte mít obavy, protože každá dodávka je kontrolována zvlášť. V případě potřeby jsou všechny nevyhovující kelímky vyřazeny z procesu měření. Termická analýza metodou TGA - termogravimetrie využívá pánvičky od značek Seiko, Setaram nebo Mettler-Toledo.

Kdy získáte výsledky analýzy?

V případě požadavku na provedení termické analýzy je kladen velký důraz na rychlost měření. S tou ovšem není žádný problém, protože měření vzorků pomocí termické analýzy metodou DSC i TGA není nijak zvlášť náročná na čas. Výsledky po provedení termické analýzy obdržíte do 24 hodin po odevzdání vzorků, což je až neobvykle rychlé. Naměřené hodnoty získáte po odborné konzultaci, takže budete přesně vědět, co od daného vzorku očekávat.

Termická analýza provádí komplexní analýzu, jejíž kvalita přímo souvisí s kvalitou použitých kelímků. I proto se odebírají pouze od renomovaných dodavatelů.