Solární kolektory: Efektivní způsob využití sluneční energie pro ohřev vody

06.01.2023

Solární kolektory nabízí efektivní způsob, jak využít sluneční energii pro ohřev vody. Jsou šetrné k životnímu prostředí, jejich instalace je snadná a po zaplacení počáteční investice se vám finance vrátí zpět v podobě úspor za energie.

Využití solárních kolektorů

Pokud hledáte možnosti ekologického a ekonomického ohřevu vody, solární kolektory jsou skvělou volbou. Zvolit můžete variantu se zásobníkem, či bez nádrže. Solární kolektory pro ohřev vody s nádrží nepotřebují ke svému provozu řídící jednotku, čerpadla ani expanzní nádrže. Navíc lze kolektor používat jako samostatnou jednotku - bez napojení na domácí ohřev teplé vody tak najde využití třeba i pro ohřev vody v bazénu.

Ohřev vody

Pokud hledáte spolehlivý kolektor, zvolte model s vakuovými trubicemi. V těch se nenachází voda ani žádná jiná tekutina. Pokud tedy dojde k poškození trubice, nehrozí únik vody. Stačí jen jednoduše vyměnit poškozenou trubici. Díky jednoduché a praktické konstrukci je zajištěna nízká poruchovost. Dostupné jsou kolektory s různým počtem trubic, od 12 až po 30. Navíc můžete umístit sériově více kolektorů vedle sebe pro ještě větší výkon.

Vysoká účinnost

Ohřev vody solárními kolektory s vakuovými trubicemi je velmi efektivní. Jedna trubice má výkon zhruba 90-140 W. Konkrétní hodnota se liší dle orientace ke slunci, sklonu trubic a síly slunečního svitu. Solární systém lze umístit na střechu, kromě toho se však nabízí i další řešení. Kolektor lze totiž umístit na stojan na zemi. Drží přitom ideální úhel 45 °. Výhodou je jednoduchá montáž, dále pak snadná údržba a efektivita kolektorů s vakuovými trubicemi.

Kolektory pro ohřev vody nabízí řadu benefitů, díky čemuž si získávají oblibu. Jde o značnou investici, která se vám však do budoucnosti rozhodně vyplatí.