Smutnice nemilosrdně zlikvidují vaše rostliny

19.01.2021

Krásně kvetoucí rostliny jsou nádherným doplňkem do každé domácnosti. Není ovšem nic horšího, než když květiny začínají pomalu uvadat a vy nemáte tušení proč. Pravděpodobným důvodem jejich krátkého života budou smutnice. Malé černošedé mušky, které napadají substrát rostlin, do něhož kladou vajíčka. Živiny v půdě neputují ke kořenům rostlin, nýbrž k vajíčkům a larvám, díky čemuž se může smutnice velice rychle množit.

Hlístice na smutnice
Hlístice na smutnice

Přirození nepřátelé odstraní smutnice velmi rychle

Jedním z nejlepších způsobů, jak se rychle a efektivně zbavit smutnic, je nasazení parazitického predátora. Hlístice jsou nejšetrnějším a možná i nejvíce účinným prostředkem likvidace larev, protože po vylíhnutí mušek už je na likvidaci pozdě. Hlístice dokáže larvy smutnice vyhledat prostřednictvím svého čichu a následně napadne jejich trávící a dýchací systém. Napadená larva pak do několika dní hyne. Rostlinám ani člověku nemůže hlístice uškodit.

Kdy přípravek aplikovat?

Přípravek proti smutnicím je doporučeno aplikovat ihned po prvním výskytu larev. Na substráty pokojových rostlin lze tento přípravek použít po celý rok. V případě venkovních půd je nejlepším obdobím aplikace jaro a podzim. V tomto období se totiž v okolí rostlin vyskytuje největší množství mušek. Délka podzimního výskytu smutnic závisí na venkovní teplotě, neboť tito parazité nemají rádi chlad.

Jak se přípravek aplikuje?

Aplikace přípravku proti smutnicím je velice jednoduchá. Celý obsah balení je nejprve nutné rozpustit ve 2 až 5 litrech vody. Vznikne koncentrovaný roztok, který nalijte přímo do postižených květináčů nebo záhonků. Kapacita jednoho balení bez problémů pokryje plochu 10 metrů čtverečních, takže bohatě vystačí na všechny pokojové rostliny. Minimální teplota půdy by měla být 10 °C a maximálně 25 °C. Při vyšších teplotách začíná účinnost přípravku klesat.

Pokud vás trápí zamoření smutnicemi, není nic jednoduššího než v boji nasadit jejich přirozené nepřítele. Hlístice zajistí ochranu půdy ekologickým způsobem na dobu až 6 týdnů.