Školení vysokozdvižných vozíků

16.11.2020

Vysokozdvižné vozíky jsou velmi těžké a velké stroje. Jejich účelem je zvedat velká břemena z jednoho místa do druhého. Pravděpodobně je to zřejmé, ale pokud dojde k nehodě vysokozdvižného vozíku, bude obvykle způsobena velká škoda. To může způsobit významné ztráty pro zúčastněnou společnost. Ve špatných rukou mohou být vysokozdvižné vozíky velmi nebezpečné. Bezpečná obsluha stroje vyžaduje zvláštní dovednosti.

Školení vysokozdvižných vozíků
Školení vysokozdvižných vozíků

Školení vysokozdvižných vozíků

Abyste se stali řidičem vysokozdvižného vozíku, nepotřebujete velkou akademickou kvalifikaci. Musíte však absolvovat schválené školení vysokozdvižných vozíků. To zahrnuje vše, co potřebujete vědět o provozu vysokozdvižného vozíku. Body sahají od praktických provozních dovedností přes zdraví a bezpečnost, obecnou údržbu až po teoretické zkoušky.

Řidičák na VZV

Získat práci na vysokozdvižném vozíku se zdá těžké, zejména pro někoho s nulovými znalostmi. Mít řidičák na VZV je skutečně nezbytnou podmínkou při žádosti o práci. Většina zaměstnavatelů sice školí nové zaměstnance, ale bylo by přínosnější, kdybyste měli takový průkaz způsobilosti a dovednosti před podáním žádosti.

Průkaz obsluhy motorových vozíků a viditelnost při manipulaci

Mnoho lidí si myslí, že obsluha vysokozdvižného vozíku je jednoduchá a v zásadě jako řízení auta. Proto je potřeba, abyste měli průkaz obsluhy motorových vozíků. Ale ve skutečnosti se řízení vysokozdvižného vozíku velmi liší od provozu automobilu, a to je jedna z mnoha věcí, které byste měli vědět, než začnete s vozíkem pracovat.

Provoz vysokozdvižného vozíku se zablokovanou nebo částečně zablokovanou viditelností zvyšuje pravděpodobnost nehody. Udělejte vše pro to, abyste se ujistili, že viditelnost je před spuštěním zcela odblokována nebo blokována co nejméně.