Prodej firem aneb na koho se obrátit v případě prodeje rodinného podniku?

07.10.2021

Životní osudy si bohužel příliš nevybírají, takže můžete být jako majitelé prosperujícího rodinného podniku donuceni k jeho prodeji. Na tento akt se ovšem nedívejte negativně, protože pro vás i vaši firmu to znamená novou příležitost. Abyste ovšem zajistili svému podniku tu nejlepší budoucnost, obraťte se na společnost, která se na prodej firem specializuje a může vám tedy poradit, jak při prodeji postupovat.

Kolik za firmu dostanete?

Důležitou součástí kupní smlouvy, bez níž by prodej firem nebyl kompletní, je prodejní cena konkrétní firmy. Ta by měla odpovídat nejenom hodnotě všeho majetku společnosti, ale měli byste si nechat zaplatit také za značku, popřípadě za tržní podíl. Stanovení hodnoty firmy tedy není nic jednoduchého, takže byste tento proces měli přenechat odborníkům. Samozřejmě můžete mít svou částku, pod kterou nepůjdete, ovšem nabízí se otázka, jestli ji bude trh akceptovat. Oproti tomu objektivně vyčíslenou valuaci většinou dostanete zaplacenou v celé výši.

Proč se obrátit na odborníky?

Dalším dobrým důvodem, proč byste se s prodejem firmy měli obrátit na odborníky je know-how. Pro všechny z vás je prodej podniku neprošlapanou stezkou, takže budete potřebovat poradit jak v oblasti nastavení obchodních podmínek, tak s hledáním vhodného kupce. Zkušení prodejci však disponují letitými zkušenostmi a obchodním myšlením, takže v relativně krátké době naleznou kupce přesně podle vašich představ.

Máte nějaké otázky nebo požadavky?

Pro zkušeného prodejce ze specializované společnosti hovoří i kladné uživatelské reference. Prodejci si totiž zakládají nejenom na férovém přístupu, ale také na určitém zachováním zdravého selského rozumu. Díky porozumění a ochotnému předávání trpce nabitých zkušeností navážete s renomovanou firmu oboustranně výhodnou spolupráci. Samozřejmostí je diskrétnost a nalezení originálního řešení.

Chcete-li prodávat fungující rodinný podnik, vždy se obraťte na odborníky. Prodej svépomocí totiž nikdy nebude tak úspěšný a výnosný.