Pletací příze – všichni je známe, ale víte o nich vše

11.03.2020

Příze je délková textilie tvořená z jednoho nebo více vláken. Že se pletací příze používají k pletení, je jasné už podle názvu, ale že není příze, jako příze, vědí asi jen zkušené pletařky. Možná vás také pletení láká, co byste na začátku měla vědět o přízích?

Z čeho se příze vyrábí?

Pletací příze se podle původu textilního vlákna dělí na:

Pletací příze
Pletací příze
  • rostlinné, které jsou z bavlny, lnu, juty, konopí nebo sisalu
  • živočišné, které se vyrábí z hedvábí, vlny, angory nebo velbloudí srsti
  • minerální, které pocházejí z azbestu
  • umělé, které mohou být z přírodních polymerů - viskóza nebo acetát
  • ze syntetických polymerů, z nichž jsou nejznámější polyester, polyakryl a polyamid
  • z anorganických sloučenin - sklo, měď a jiné kovy.

Jak se příze předou?

Předení je jedna z nejstarších rukodělných činností v celých dějinách lidstva. To ruční předení, ale už nahradila před více než 200 lety průmyslová výroba. Příprava přírodních materiálů k předení začíná rozvolněním chomáčků vláken, čištěním od cizích příměsí a u vlny i od živočišných tuků, seřazením vláken do jednoho směru - mykání a nakonec pozvolným ztenčováním vrstvy vláken průtahy na určitý poměr délky k váze materiálu - protahovací a křídlový stroj.

Síla a počet vláken

Pletací příze existují o různé síle a jednotlivé druhy lze mezi sebou i kombinovat. Dvojitá pletací příze odpovídá přibližně dvojitě použité čtverně skané pletací přízi. Silná příze se zase rovná čtyřem vláknům čtverně skané příze nebo dvojitě použité dvojité příze. Slovo skaný znamená počet nití, jejichž stáčením se příze vytváří. Příze mohou být různě barevné, jednobarevné nebo i melírované. Dělí se také na ty určené pro děti, na zimu nebo pro letní období.

Vlastnoručně ušité věci jsou přece vždycky ty nejkrásnější.