Nepodceňujte očkování na dovolenou

07.05.2019

Cestování obecně s sebou přináší celou spoustu jedinečných zážitků, fotek, nové přátele či zaměstnání. Nikdo však netouží přivézt si domů nepříjemnou, v tom horším případě pak neléčitelnou nemoc. Exotické krajiny mohou být pro běžného turistu nebezpečné zejména kvůli virům a bakteriím, jež se u nás nevyskytují. Právě proto jsou kupříkladu ve středozápadní Africe některá očkování nikoliv doporučená, nýbrž povinná. Dříve než vyjedete do exotických krajin, je dobré zajít na konzultaci, kterou vám poskytne očkovací centrum Praha, či jiná očkovací centra v Královéhradeckém a Pardubickém kraji.

Hora, cestování
Hora, cestování

Specializovaná pracoviště jsou zaměřena jak na očkování povinná, tak na očkování pouze doporučená i na očkování do ciziny. Očkovací plán před cestou za hranice republiky, kde jsou očkování proti vybraným chorobám povinná, je třeba sestavit několik týdnů až měsíců před odletem. Poradna cestovní medicíny svým klientům zajišťuje nejen očkování do ciziny, ale zařídí také medikamenty, vybaví lékárničku na cesty, předepíše antibiotika, antimalarika, léky na střevní chřipku. Také si je zde možnost nechat vystavit mezinárodní očkovací průkaz. V poradně jsou také k dispozici extrémní repelenty, a dávají se také doporučení a rady na cesty po tropech a subtropech.

Očkovací centrum je nejen skvělým společníkem před cestou do zahraničí, dlouhým pobytem v cizině, ale i důležitým zařízením pro očkování proti závažným nemocem. Zájemcům se dávají očkování proti klíšťové encefalitidě, černému kašli, meningokoku, dětské obrně, pásovému oparu, planým neštovicím, pneumokokům, rakovině děložního čípku, tetanu, záškrtu nebo kupříkladu vzteklině. Nepříjemná dokáže být i žloutenka, očkuje se proti žloutence typu A a typu B. Očkovací centrum ale nabízí rovněž komplexní vyšetření imunity.