Nemaslug je efektivní pro boj se slimáky

19.04.2020

Invazi slimáků zná asi každý zahrádkář, který si poctivě osazuje záhony. Nevynechají téměř žádný rok, aby přišli učinit dílo zkázy, a zastaví je opravdu jen máloco. Zaručené domácí tipy, jak si s nimi poradit zabírají velice sporadicky. Někdy to bez tvrdších opatření jednoduše nejde. 

Nemaslug
Nemaslug

Nepohrdnou ani zeleninou, ani květinami

Záhony trvalek, ale také rajčata či další zelenina jsou každoročně oblíbeným cílem těchto malých nepříjemných tvorů. Na kompletní devastaci rostlin jim stačí až překvapivě málo času. Poměrně teplá zima, kterou máme za sebou, dává tušit, že i letos bude jejich výskyt velký. Je proto dobré v předstihu zapřemýšlet nad tím, jak se do boje s nimi pustit. Možná budete mít štěstí, a ve vaší lokalitě to nebude zas taková tragédie. Na to se ovšem spoléhat nedá.

Utopte je v pivě, nebo vyžeňte vůní

Tipů na to, jak na slimáky vyzrát je tolik, že by vydaly na receptář. Docela dobře funguje nastražení pastí s pivem, které nalejete do nádoby a tu postavíte do záhonku. Slimáci si do ní nalezou a utopí se. Takový postup ovšem vyžaduje značnou oběť - pivo, a při představě, že pastí musíte rozmístit víc a opakovaně to může některým hospodářům přijít až příliš. Zkusit můžete také byliny, které slimáky přímo odpuzují - bergénii, oměj, rozchodník, apod., stačí je vysázet na okraj trvalkového či zeleninového záhonu.

Když domácí rady nefungují pomůže "slug killer"

Když slimáci váš smířlivý přístup neocení, budete muset sáhnout po radikálnějším řešení. To přináší třeba biologický přípravek Nemaslug, obsahující miliony parazitických hlístic Phasmarhabditis hermaphrodita. Hlístice způsobí, že slimák postupně přestane přijímat potravu, ukryje se do díry, a do několika dnů uhyne. Hlístice následně vyhledá dalšího hostitele. Takhle dokáže fungovat až 6 týdnů.

Tento přípravek se osvědčil v boji proti menším druhům slimáků. Třeba na dospělce plzáka španělského funguje jen mírně.