Montáž tepelných čerpadel nepodceňujte. Jak se o ně starat?

01.05.2021

I když to tak na první pohled nemusí vypadat, patří tepelná čerpadla k velmi složitým a sofistikovaným zařízením. Ostatně to je jeden z hlavních důvodů, proč byste si na jejich montáž měli vždy zavolat proškolené odborníky s dlouholetými zkušenostmi. Montáž tepelných čerpadel totiž není jenom o umístění zařízení na dané místo, ale také o správném nastavení a propojení kabeláže s elektroinstalací rodinného domu.

Koho si na montáž čerpadla objednat?

Montáž tepelných čerpadel v současné době provádí relativně málo firem. Neměli byste tak mít problém sehnat kvalifikované odborníky s letitými zkušenostmi. Při výběru firmy se zaměřte hlavně na typy čerpadel a jednotlivé značky, protože ne všichni řemeslníci umí správně zapojit například čerpadla HOTJET nebo Vaillant. Nedílnou součástí poskytovaných služeb by měl být i servis tepelných čerpadel po celou dobu životnosti. Jenom tak máte jistotu, že bude zařízení efektivně fungovat.

Kolik se dá s čerpadlem ušetřit?

Montáž tepelných čerpadel je prováděna hlavně za účelem úspory energetických nákladů. Pokud zrovna přemýšlíte o pořízení tepelného čerpadla, určitě vás bude zajímat, kolik se dá ročně ušetřit. Při zachovaní pravidelné revize tepelných čerpadel se často hovoří o úspoře ve výši 55 % nákladů na energie. Některé domácnosti dokonce mohou ušetřit přes 30 tisíc ročně, což rozhodně není zanedbatelná částka. Pamatujte ovšem na to, že je nutné provádět pravidelné revize tepelných čerpadel.

Jak se o čerpadla starat?

Velkou výhodou tepelného čerpadla je kromě úspory energetických nákladů také bezúdržbovost. Jakmile jej renomovaná firma namontuje a uvede do provozu, vy se jako vlastník nemusíte prakticky o nic starat. V případě jakýchkoliv komplikací volejte servis, který je dostupný po celou dobu životnosti čerpadla. Používáte-li čerpadlo jako klimatizaci, pak nezapomeňte na pravidelné revize klimatizací. Jako chladivo je totiž používán F-plyn, jejichž únik do ovzduší má negativní vliv na globální oteplování.

Tepelná čerpadla jsou sice bezúdržbová, ale před letní sezónou nezapomeňte provést kontrolu. Ideálně si objednejte firmu, jejíž náplní je servis klimatizací a montáž klimatizací. V mnoha případech jde o stejné řemeslníky, kteří vám montovali tepelné čerpadlo.