Kompostéry jsou ideálním místem pro skladování kompostu!

23.03.2020

Jako zahrádkáři už jste si určitě lámali hlavu s tím, jak efektivně uskladnit posekanou trávu nebo spadané listí ze stromů. Samozřejmě byste jej mohli naházet jen tak na hromadu, avšak u listí existuje vysoká pravděpodobnost, že se vlivem větru opět rozhází po celé zahradě. Přitom existuje jednoduchá bedna, do kterého můžete veškerý biologický odpad ukládat.

Dřevěný kompostér
Dřevěný kompostér

Proč si vlastně pořizovat kompostér?

Kompostéry jsou ideálním prostorem pro skladování veškerého biologického odpadu, který jako zahrádkáři můžete vyprodukovat. Nejenom, že v něm uchováte posekanou trávu a spadané listí, ale také odumřelé výhonky rostlin. Díky dřevěným kompostérům tak zabijete dvě mouchy jednou ranou. Získáte prostor pro vytvoření kompostu, který budete moci na jaře využít jako hnojivo pod nově sázenou zeleninu nebo květiny.

Jaké výhody má takový kompostér?

Na trhu se samozřejmě nachází mnoho různých variant kompostérů od těch plastových, až po řádné dřevěné konstrukce. A právě ty byste si měli pořídit i na svou zahradu. Nebudete přírodu zatěžovat dalšími plasty, protože dřevo je vesměs ekologickým materiálem. Navíc můžete dřevěný kompostér snadno poskládat a jednoduše regulovat jeho výšku v závislosti na množství kompostu uvnitř. Díky robustní konstrukci se nebudete muset bát ani opakovaného skládání a rozkládání.

Jsou dřevěné kompostéry lepší než ty plastové?

Oproti plastovým kompostérům jsou ty ze dřeva lepší hned v mnoha oblastech. O té materiálové už jsme mluvili, ale použité dřevo nabízí mimo jiné i mnohem delší životnost a lepší odolnost proti mechanickému poškození. Navíc máte k dispozici i kompostéry s objemem až 2 500 litrů, což by mělo bohatě postačovat i těm nejpilnějším zahradníkům z velkých zahrad a pozemků.

Pakliže nemáte kde skladovat biologický odpad, pořiďte si dřevěný kompostér. Jeho výhody bezpochyby oceníte a navíc zdarma získáte kvalitní organickou hmotu na hnojení.