Kolimátor vám zlepší střelbu. Nevíte si rady s výběrem toho pravého?

22.04.2020

Máte v plánu si pořídit kolimátor, a výrazně tak vylepšit svou sportovní, taktickou nebo loveckou střelbu?  Podívejte se na 4 základní parametry, které hrají při výběru zásadní roli.

Kolimátor Holosun
Kolimátor Holosun

1. Osnova

Nejdříve si vyberte, jakou velikost osnovy byste si přáli. Osnova bývá značena jako MOA, a má podobu tečky, nebo obrazce. Nejběžnější a optimální bývá tečka o velikosti 2 MOA, kterou má například kolimátor Holosun. Existují ale i další velikosti, například 3 MOA nebo 4 MOA.

Obrazec 65 MOA pak využijete například při střelbě na velmi krátkou vzdálenost. U pistolových zbraní bývá standardní velikost obrazce 32 MOA.

2. Typ montáže

  • Nízká montáž vám dovolí si kolimátor přiblížit co nejtěsněji k hlavni, což se hodí zejména pro  potřeby myslivosti nebo pro zbraně, která nemají ve výbavě mířidla.
  • Dalším typem je pak vyšší montáž, tedy Lower 1/3 co-witness, kdy je tečka kolimátoru nad výklopnými či pevnými mířidly. Tento typ montáže je výhodný v tom, že vám nepřekáží ve výhledu.
  • Varianta Absolute co-witness je případ, kdy se mířidla nalézají v ose kolimátoru. V případě sklopných mířidel vám tak nic nepřekáží ve výhledu. V případě, že jsou mířidla pevná, bude výhled zastíněn.


3. Uchycení

Kolimátor bývá ke zbrani připevněn ve dvou základních provedeních. Prvním z nich je fixní montáž, kdy je zařízení ke zbrani upevněno pomocí nářadí. Druhá varianta je upevnění do QD rychloupínáku - z tohoto umístění lze kolimátor velmi rychle sundat bez použití nářadí.

4. Napájení

Nejčastější variantou napájení je přímo z baterie, která má, například v případě kolimátoru od značky Holosun, výdrž až 50 tisíc hodin. Zařízení je však možno napájet i pomocí solárního panelu, který dokáže šetřit výdrž baterie.

Přejeme vám úspěšný výběr toho nejlepšího kolimátoru.