Finanční leasing aneb jaké jsou jeho hlavní výhody?

18.01.2023

V posledních několika letech je možnost financování dlouhodobého majetku přes finanční leasing na ústupu, ovšem to neznamená, že si jej nemůžete sjednat u specializovaných společností. Nejčastěji je aplikován na nákup osobních nebo nákladních automobilů, stavebních strojů nebo zemědělské techniky, kdy je pořizovací cena takového majetku relativně vysoká. Nashromáždit najednou takovou částku není pro určité subjekty jednoduché, a proto raději využijí výhod finančního leasingu.

Rychlé získání

Finanční leasing, stejně jako operativní leasing, je u podnikatelských subjektů velmi oblíbený hlavně pro rychlost jeho sjednání. Sjednat finanční úvěr v bance je běh na hodně dlouhou trať, neboť musíte dokazovat řadu náležitostí a čekat na schválení celého procesu několika zaměstnanci banky. Leasingová společnost oproti tomu žádá pouze souhlas s leasingovou smlouvou, která upravuje splácení a možnost využívání osobního vozidla nebo stavebního stroje. Žádanou techniku tak můžete začít používat během několika dní.

Jak jsou počítány splátky?

Výhodné financování auta je pro mnoho firem naprosto zásadní, protože právě odpisy motorových vozidel představují významnou část celkových nákladů. S tím je spojena i výše splátek, na níž se můžete domluvit s leasingovou společností. Obvykle je možné jejich objem nastavit podle výkonových parametrů daného stroje nebo vozidla. Kromě toho se nemusíte trápit s vysokou inflací, neboť toto riziko v drtivé většině případů nese leasingová společnost.

Možnost nepravidelných splátek

Úvěr na auto nebo zemědělský stroj v bance má jasně daná pravidla, které není možné nijak obcházet ani ohýbat. Leasingová smlouva je v tomto ohledu o dost benevolentnější, takže si s leasingovou společností můžete například sjednat nepravidelný splátkový kalendář. Ten je naprosto běžný hlavně u sezónní zemědělské techniky. V takovém případě v sezóně platíte vyšší splátky než po jejím skončení.

Půjčka na auto nebo stavební stroj od banky je sice výhodná, ovšem za určitých okolností je pro vás finanční leasing o dost lepší. Neváhejte se tedy obrátit na specializovanou leasingovou společnost.