Fáze syndromu vyhoření mají svůj charakteristický vývoj

29.06.2023

Chronický stres, zpravidla spojený s vysokým pracovním nasazením, velmi často vede k nepřekonatelné únavě, doprovázené psychickými symptomy, které doprovázejí příznaky fyzické a často také sociální. Hovoříme o burnout syndromu neboli syndromu vyhoření. Bývá také důsledkem nerovnováhy mezi očekávání v profesním životě a realitou, tedy obecně mezi ideály a skutečností. Fáze syndromu vyhoření se vyvíjejí postupně a rozhodně stojí za to, aby si jich člověk všímal.

Syndrom vyhoření fáze

Chronický stres je typickým znakem pro syndrom vyhoření. Fáze, kterými se projevuje, jsou čtyři. Předchází jim období nadšení z práce, kdy člověk srší elánem, má velké plány a očekávání. Zároveň kvůli práci začíná zanedbávat své koníčky a další volnočasové aktivity. Nadšení ovšem nevydrží natrvalo a přichází stagnace, v níž dochází ke stagnaci. Očekávání se nenaplňují, případně velmi pomalu. Následují frustrace, protože se člověk opakovaně setkává s překážkami, a apatie, kdy se objevují pocity bezmocnosti. Poslední fází je samotné vyhoření.

Fáze syndromu vyhoření

Osoba, která je postižena burnout syndromem, si obvykle prochází všemi výše uvedenými fázemi. I když pracuje, jak nejlépe umí, není za své výsledky dostatečně ohodnocena. Tím vzniká něco jako podhoubí pro vyhoření, protože postupně přicházejí pocity, že práce přestává dávat smysl. Začínají se objevovat různé neurózy, nejčastěji úzkosti, které pak provázejí další fáze syndromu vyhoření. Člověka stresuje pouhá přítomnost ostatních lidí, přitom ztrácí své původní nadšení, které je nahrazeno vyčerpáním a zklamáním.

Fáze vyhoření

Fáze vyhoření je provázena charakteristickými příznaky, podle kterých se dá poznat, že se jedná právě o tento problém. Je to hlavně porucha paměti a soustředění, únava a pokles výkonu, poruchy spánku, trávicí potíže, neschopnost se uvolnit, snížení sebedůvěry. Je také možné propadnutí návykovým látkám, jako je například alkohol, který snižuje pocity úzkosti. Protože člověk neumí efektivně relaxovat a jeho mysl je spíše jednostranně zaměřena, vyhoření nenechá na sebe dlouho čekat.

Už jste někdy zažili pocity podobné syndromu vyhoření?