Co je holotropní dýchání? Pomůže vám se stresem i některými psychickými potížemi

11.05.2023

Padají na vás ze všech stran starosti, se kterými si nedokážete poradit? Není divu, že vám množství stresových situací způsobuje psychické problémy. To bohužel může vést i ke vzniku nemocí, je proto v zájmu každého člověka, aby se snažil stres eliminovat. Víte, co je holotropní dýchání? Pokud jste o něm ještě neslyšeli, tak vám vysvětlíme, jak funguje.

Holotropní dýchání

Technika holotropního dýchání slouží k dosažení změněného stavu vědomí a k podpoře osobního růstu. Byla vyvinuta v 70. letech minulého století Stanislavem Grofem a jeho manželkou Christinou. Metoda slouží především k léčbě některých psychických potíží. Pomáhá s posttraumatickou stresovou poruchou, migrénou, chronickou bolestí.

Při této metodě se provádí intenzivní a prodloužené holotropní dýchání s otevřenými ústy, které je synchronizováno s hudbou a je pod dohledem zkušeného facilitátora. Díky zvýšenému přísunu kyslíku do mozku se mění stav vědomí a dochází k hlubokým duchovním i tělesným zážitkům.

Holotropní dýchání kurz

Pokud se chcete holotropnímu dýchání věnovat a zkusit s jeho pomocí řešit své některé problémy a najít vyšší vědomí, je nejlepší cestou si najít některý workshop, jenž se této metodě věnuje. Lze doporučit holotropní dýchání kurz, který pořádá hudebník a facilitátor Roman Petrov. Mnoho lidí potvrzuje pozitivní změny po absolvování této techniky, jako je lepší sebeuvědomění, emocionální uzdravení a posílení duchovního spojení.

Co je holotropní dýchání

Odpovědět na otázku, co je holotropní dýchání, je celkem jednoduché. Jeho základem je speciální styl dýchání, který je nutný cvičit nejlépe ve dvojici, v níž jeden člověk dýchá a druhý ho kontroluje a případně poskytuje pomoc, pokud byl potřebná. Vlivem dýchání může totiž dojít k některým tělesným projevům, u nichž je vhodná spolupráce další osoby. Je proto třeba ho provádět v bezpečném prostředí.

Tato metoda není vhodná pro každého a lidé s určitými zdravotními problémy, jako jsou například některé psychiatrické diagnózy, kardiovaskulární nemoci, by měli před účastí v kurzu kontaktovat svého lékaře nebo terapeuta.

Chtěli byste se někdy vyzkoušet holotropní dýchání pod dohledem zkušeného facilitátora?