Čištění kopaných studní: Efektivní řešení pro zlepšení kvality vody

20.01.2022

Pravidelné čištění studní patří mezi nezbytnosti, právě stav studny má totiž významný vliv na kvalitu vody. Nepoškozená a čistá studna kromě čisté vody navíc nabízí také zvýšení vydatnosti zdroje. Proto je důležité obrátit se na odborníky, kteří se o vaši studnu postarají.

Čištění kopaných studní

Čištění kopaných studní sestává v podstatě pouze ze dvou kroků mechanického vyčištění a dezinfekce. Dochází tak k odstranění různých nečistot, které voda přináší - písek, bahno, jíl, či různé mikroskopické organismy. V kombinaci s manganem a železem se ve studni tvoří usazeniny a kaly, které můžete objevit na stěnách studny. Všechny tyto prvky negativně ovlivňují kvalitu vody a také vydatnost studně.

Čištění vrtaných studní

Kromě kopaných studní je stejně tak důležité čištění vrtaných studní. To probíhá v podstatě stejným způsobem a odstraňuje tak všechny nečistoty. Kromě toho navíc můžete využít možnost orientační zkoušky vydatnosti vodního zdroje. K čištění by u studen mělo docházet alespoň jednou za 5 až 8 let. Tato doba se případně může měnit podle technického stavu studny a kvality vody.

Opravy studní

V případě, že studna není ve skvělém stavu, je nutné ji opravit. Oprava je žádoucí například v případě, že studně chybí zakrytí, odvětrávání či je kolem ní neupravený terén a nechrání ji tak před vnějšími vlivy. Problémem je také špatný stav pláště studny, zejména v případě, že končí pod povrchem terénu. Díky opravě studny se snižuje znečištění a riziko poruchy čerpacího systému, výskyt plísní, a naopak se zvyšuje kvalita prostředí pro sběr podzemní vody. Opravy studní tedy mají také velký význam.

Pravidelná údržba, ať už čištění či opravy, jsou velmi důležité pro udržování vysoké kvality vody. Pečujete tím tak i o své zdraví, potřebu těchto úkonů tedy nepodceňujte.