Chcete ušetřit na dodávkách plynu?

03.06.2019

I přestože byla letošní zima relativně mírná, takže české domácnosti zaplatí za vytápění o něco méně, nicméně nadcházející topná sezóna může být o to delší. Proto již nyní můžete začít uvažovat nad změnou dodavatele zemního plynu. Podívejme se proto, co to vlastně obnáší, kolik korun je možné ušetřit a jak vybrat ten nejlevnější plyn.

Ptáci
Ptáci

Levný plyn je stejně kvalitní jako ten drahý

Zemní plyn, který se k vám potrubím dostane, bude zcela stejně kvalitní, ať ho máte od kohokoliv. Pořád půjde o stejnou komoditu, kterou k vám doveze tzv. distributor. Jak je tedy možné, že konkrétní dodavatelé plynu prodávají levný plyn a jiní naopak? Důvodů je poměrně dost. Jedním takovým je například schopnost dodavatelů nakoupit plyn za levno na komoditních burzách. Do konečné ceny plynu se pak promítne také celková efektivita dodavatelské společnosti. Někde totiž pořád vládne papír a jinde naopak elektronika. Různí se také cenové politiky jednotlivých dodavatelů. Někteří tak kupříkladu sníží cenu zásadnímu odběrateli, aby si jej udrželi, ale přitom musí navýšit cenu menším odběratelům. Jinde jsou ceny nastaveny rovnoměrněji, z čehož profitují hlavně domácnosti, které zpravidla tahají za ten kratší konec provazu.

Vypočítejte si, kolik korun se změnou dodavatele ušetříte

Zcela jistě není příliš rozumné změnit dodavatele jen na základě jeho reklamy v televizi nebo třeba v tisku. Změně dodavatele by pak měl určitě předcházet propočet, který napoví, zda se vám taková změna vůbec vyplatí. Abyste nemuseli nic počítat, je tu pro vás k dispozici kalkulačka plynu, která výpočet v mžiku provede za vás. A kolik korun je tedy možné ušetřit? Úspory se velmi různí podle toho, jestli zemní plyn užíváte jen k vaření nebo jím třeba také topíte, ale často představují úspory až tisíce ročně.