Brzdové třmeny vyžadují pořádnou péči

09.06.2020

Každá součástka vašeho nového či starého auta si zaslouží, aby o ni bylo pořádně postaráno. A pokud jde o brzdové třmeny, tak to hned dvakrát tolik. Jejich stav totiž zaručuje bezpečí nejen vašeho vozidla, ale hlavně vás samotných. A stejně tak bezpečí lidí kolem vás. Proto je potřeba jejich péči věnovat dostatek času. A v případě problémů neotálet s návštěvou autoservisu.

Repase brzdového třmenu
Repase brzdového třmenu

Odkud se vzal problém?

Pokud už pár dní máte pocit, že něco není v pořádku, mohlo by jít právě o brzdové třmeny. Například pokud pociťujete, že musíte brzdový pedál stlačovat mnohem intenzivněji než dříve nebo že je vaše auto samovolně při brždění taženo do jedné strany.

Důvodů může být hned několik:

  • špatná brzdová kapalina,
  • vlhkost a špína uvnitř,
  • opotřebované brzdové kotouče nebo destičky a další.

Příčinu to má vždycky. V případě, že se jeden z nich u vás vyskytnul, neváhejte a zamiřte do prvního autoservisu, než bude pozdě.

Jak předejít komplikacím?

Pravidelné čištění a mazání jsou dobrým začátkem pro to, aby brzdové třmeny vydržely a fungovaly bez problémů. Důležité ovšem taky je, abyste měnili včas brzdovou kapalinu. A i samotné ježdění má obrovský vliv, i když se to může zdát poněkud zvláštní. Způsob, jakým jezdíte, má dopad na správné fungování nejedné součástky vašeho automobilu. Proto je dobré se při běžné denní jízdě vyhýbat například ostrému brzdění. Tyhle věci je lepší nechat na závodní trať. A s autem, které je na to vybaveno.

Co když je potřeba oprava?

Pokud se přeci jen vyskytnou problémy s brzdovými třmeny, pak je dobré obrátit se na odborníky, kteří vám s vaší komplikací na počkání pomohou. Opravy se obvykle provádí v den, kdy přijedete, maximálně to může zabrat dva dny, záleží na problému. Cena tohoto zákroku se může lišit, ale standardně se nedostanete přes hranici osmi tisíc.

Dbejte na bezpečí vašeho automobilu a hlavně vás. I sebemenší komplikace by mohla nadělat spousty škod.