Autoškola – ceník zkoumejte podrobně

10.03.2020

V nabídkách autoškol najdete široké spektrum řidičských oprávnění, předpisy jich v Česku definují šestnáct. Nejčastějším je samozřejmě řidičský průkaz B, o který můžete usilovat od dovršení 18 let. Co možná ale nevíte, je, že za volant lze usednout mnohem dřív. Co musíte splnit?

Autoškola Fencl
Autoškola Fencl

Od patnácti v sedadle řidiče

Opravdu je to možné. Pro nejmladší řidiče jsou totiž určená speciální vozidla. Jedná se o vozy skupiny AM, která zahrnuje:

  • malé mopedy,
  • tříkolky,
  • čtyřkolky nebo skútry, kterých rychlost je limitována 45 km v hodině.

Mopedy a skútry nesmí převyšovat zdvihový objem 50 cm3, u elektromotorů výkon 4 kW. Jestli to je, nebo není dobrý nápad, to je především na posouzení rodičů. Každopádně není to ani levná záležitost. Auta vyrábí automobilka Aixam a stojí přibližně 300 tisíc korun. Speciální řidičák vám nabídne každá autoškola. Ceník je individuální, záleží také na lokalitě. Ale počítejte, že za něj zaplatíte kolem 13 tisíc korun.

Vstupenky na rychlá kola

Pokud vás spíš, než auta lákají motorky, musíte si pořídit řidičský průkaz A, se kterým můžete usednout na motorky s objemem do 125 cm3. Toto oprávnění mohou získat už 16-ti letí uchazeči. Po dovršení plnoletosti se pak můžete poohlídnou po klasickém "béčku", s kterým lze řídit i zmíněné motocykly. Bez speciální zkoušky ovšem až po dosažení 18 let. Pak už nic nestojí v cestě zvyšování řidičských dovedností, ovšem velké náklaďáky a autobusy jsou dostupné až od 21 let.

Buďte soudní ke svým schopnostem

Absolvování autoškoly není jen o prohánění se ulicemi pod dohledem instruktora. Připravte se na studium předpisů, informací o údržbě auta, řízení provozu a také na zdravotní přípravu. Ta se v některých krizových situacích může hodit. K jízdám se dopracujete až poté, co zvládnete teorii. Pokud vám něco nepůjde, nebojte se to pojmenovat a vypilovat.

Poctivá příprava se vám bude hodit u závěrečného testu a jízdy.