Washi pásky – co to je

09.10.2019

Washi pásky k nám přišly z Japonska. Jde o dekorativní lepicí pásky, které zdobí natištěné vzory nebo obrázky. Vyrábějí se z rýžového papíru nebo jiných přírodních vláken. Díky tomu jsou tenké a lehce průsvitné. Přilepit je můžete téměř na jakýkoliv druh povrchu a stejně lehce je odlepíte, protože po sobě nezanechávají stopy lepidla.

Dekorace
Dekorace

Jak vypadají a k čemu se používají

Washi pásky jsou většinou široké kolem jednoho centimetru, ale prodávají se i šestimilimetrové nebo jeden a půl centimetrové. Jejich délka je pak různá a vždy je uvedena na obalu. Mohou být v jakýchkoliv barevných provedeních, obvykle je zdobí ještě nějaký vzor nebo obrázek. Využít se dají k dekorování, výtvarné činnosti, a hlavně s nimi můžete zabavit děti. Zkrášlit se dá těmito pásky všechno od nejrůznějších předmětů, jako jsou diáře, fotoalba, rámečky na fotky, mobilní telefony, tužky až po rozlišení kabelů, klíčů nebo skleniček třeba na párty.

Na co si dát pozor při práci s nimi

Washi pásky jsou standardně využívány především jako dočasná dekorace. Nejsou tedy navrženy pro dlouhodobé použití. Pracovat se s nimi tedy musí opatrně. Je třeba si dávat pozor na vystavování slunečnímu záření, protože může dojít k jejímu vyblednutí. Sluníčko také způsobí, že páska bude více lepit a stane se podstatně křehčí. Při aplikaci pak dbejte na to, abyste neměli mokré ruce. V tomto případě by lepila méně.

Než začnete

Páska je samozřejmě hořlavá, proto vždy dbejte na bezpečnou vzdálenost od otevřeného ohně. I když odpovídají japonským potravinovým normám, jejich aplikace přímo na potraviny se přesto nedoporučuje. Také by se neměly používat přímo na tělo, protože lepidlo na nich obsažené by vám mohlo způsobit alergickou reakci. V tomto případě je potřeba ohlídat spíše malé děti. Můžete na ně bez problémů psát, jsou proto perfektní i k popisování šanonů nebo třeba šuplíků.

Pokud vás tvoření baví, určitě byste je měli objevit.