Jurta aneb na kolik vyjde netradiční způsob bydlení?

24.03.2023

Pokud jste doposud o jurtách neslyšeli, věřte tomu, že se jedná o velmi populární způsob bydlení, byť jen na několik měsíců v roce. V závislosti na zvolené variantě obydlí ji totiž můžete obývat buď celoročně, nebo se stane pouze letním zastřešeným posezením. Za takovou vlnou popularity je s největší pravděpodobnostní nízká cena. Kvalitní jurta totiž stojí několikanásobně méně, než zděná nemovitost nebo dům z vyřazených lodních kontejnerů.

Cena letního posezení

Jurta sloužící pouze jako letní posezení má logicky u specializovaného dodavatele nejnižší cenu. Stavba o 6 metrech v průměru stojí přibližně 190 tisíc Kč, což se může zdát jako obrovská suma. Uvědomte si však, že v ní je započtena celá konstrukce, kdy zdi jsou 210 centimetrů vysoké a nad nimi se ještě nachází kopule. Jurta je vyrobena z odolného materiálu, takže si poradí s letními bouřkami i podobnými výlevy počasí. Za příplatek si můžete objednat i zateplenou podlahu.

Cena za celoroční bydlení

Renomovaný dodavatel nabízí také jurtu, v níž je bez větších obtíží možné bydlet. Nejedná se sice o plnohodnotný dům, ale jako zajímavá varianta k chatě si jurta určitě získá řadu příznivců. Za cenu 500 tisíc Kč získáte kompletně zateplené obydlí s francouzskými okny, díky nimž budete mít úžasný výhled do krajiny. Samozřejmostí je pak konstrukce bez sloupů nenarušujících dojem z interiéru jurty a také bezúdržbová plachta.

Cena za plnohodnotné obydlí

Pokud plánujete pořízení jurty pro plnohodnotné celoroční bydlení, připravte si částku lehce pod 900 tisíc Kč. Stavba o 8 metrech v průměru nabízí příjemný domov, do něhož je možné umístit také komín pro kamna, kuchyni a patro na spaní. Díky tomu se významným způsobem rozšiřuje obytný prostor. Za příplatek je pak možné vybudování klasické sprchy a toalety, aby nebyl nijak dotčen komfort vašeho bydlení.

Pořízení jurty se sice může zdát jako nákladné, ale stále je o několik stovek tisíc levnější než zděné nemovitosti. Neváhejte se tedy obrátit na specializovaného dodavatele.